Niegdyś o Ashwagandzie słyszał mało kto. Jej popularność wzrosła niedawno, zwłaszcza w kontekście diety osób uprawiających sport, ale nie tylko. Jest to roślina, która posiada szerokie spektrum działania na organizm ludzki. Obecnie stosuje się ją jako suplement diety w tabletkach. Ashwagandha należy do grupy adaptogenów, czyli preparatów które posiadają właściwości pozwalające na przetrwanie w ciężkich warunkach. Ważny jest fakt, że osoby, które regularnie stosują Ashwagandhe, całymi garściami czerpią z pozytywnego działania tej rośliny. Najważniejszą rolę pełnią tutaj bowiem antyoksydanty zawarte w składzie, które wykazują silne działanie oczyszczające. Jak dokładnie Ashwagandha wpływa na organizm sportowca i dlaczego warto ją na stałe wprowadzić do swojej diety?
Ashwagandha — działanie
Jak wspomniano wcześniej Ashwagandha wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że stosując ją w formie suplementu usuwamy z naszych organizmów toksyny i wszelkie szkodliwe złogi. Dzięki temu czujemy się lepiej, a nasze zdrowie znacznie się poprawia. Wpływa to również na kondycję, co jest bardzo ważne w przypadku osób aktywnych fizycznie.

Ashwagandha działa nie tylko utleniająco, ale również wykazuje wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu, który jak wiadomo jest hormonem stresu. Może on powodować wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia, np. odkładanie się tkanki tłuszczowej (nawet pomimo uprawiania sportów i stosowania deficytu kalorycznego), zaburzenia snu, a nawet wykazuje negatywny wpływ na stan psychiczny.
Będą przy sferze psychicznej człowieka warto wspomnieć, że suplement ten wpływa na poprawę samopoczucia, zwłaszcza u osób, które są aktywne fizycznie. Dodaje odpowiedniej dawki energii, którą tracimy podczas wysiłku, zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne, a także poprawia jakość snu i tym samym ułatwia zaśnięcie. Badania wykazują, że regularne przyjmowanie preparatu jakim jest Ashwagandha poprawia libido oraz zmniejsza poziom cukru we krwi.
Śledząc wyniki licznych badań nie można pominąć właściwości antykancerogennych, jakie posiada Ashwagandha. Oznacza to, że wspomaga ona walkę z nowotworami oraz działa przeciwbakteryjnie. Pomaga zwalczać wirusy i choroby, np. wspomaga leczenie Salmonelli.
Co jeszcze powoduje stosowanie Ashwagandhy?
— Wzmacnia układ odpornościowy;
— Poprawia stan zdrowia osób chorujących na niedoczynność tarczycy (pozytywnie wpływa na poziom ft4 zwięksazając pulę hormonu, co może skutkować redukcją masy ciała;
— Poprawia siłę maksymalną;
— Spowalnia proces starzenia się;
— Poprawia kondycję wątroby i nerek;
— Wzmacnia pamięć i koncentrację;
— Działa uspokajająco;
— Poprawia sprawność seksualną;
— Redukuje proces siwienia włosów;
— Poprawia koordynację psychomotoryczną;
— Zwiększa wydolność fizyczną.

Nie ulega wątpliwości, że lista licznych zalet przemawia za stosowaniem Ashwagandhy, zwłaszcza przez osoby, które regularnie uprawiają sport. Jej właściwości wpłyną na osiąganie lepszych rezultatów w kontekście uzyskania zdrowej i ładnej sylwetki, a także osiągania dobrych wyników sportowych.
Jednak Ashwagandha nie powinna być przyjmowana tylko przez osoby aktywne. Suplement ten jest świetnym antidotum na stres, więc jego stosowanie polecane jest szczególnie osobom, które mają stresującą pracę. Regularne napotykanie nerwowych sytuacji może powodować wiele skutków zdrowotnych w naszym organizmie, oczywiście tych negatywnych. Kortyzol (hormon stresu) przyczynia się do rozmaitych problemów ze zdrowiem, np. wypadania włosów, zaburzeń odżywiania, bezsenności, trudności z koncentracją, zaburzonej pamięci, ciągłego zmęczenia, odkładania tkanki tłuszczowej i wiele innych. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu kortyzolu warto codziennie przyjmować suplement diety, jakim jest Ashwagandha.
Ashwagandha — dawkowanie
Roślina ta zwykle jest stosowana w formie kapsułek. Rozpoczynając suplementację warto zacząć od najmniejszej dawki, którą możemy stopniowo zwiększać. Ashwagandhę można przyjmować również w formie suszu, który zaparza się jako napar i pije 6-7 g dziennie.