Hashimoto jest bardzo ciężką w przebiegu chorobą, na którą z roku na rok cierpi coraz większa liczba osób. Ta choroba tarczycy wpływa bowiem nie tylko na funkcjonowanie tego narządu, ale również daje negatywne skutki w kondycji innych układów organizmu ludzkiego. Chorzy na Hashimoto bardzo często poszukują w sieci naturalnych sposobów na złagodzenie objawów tej choroby. Jak zgodnie twierdzą lekarze — w procesie przebiegu Hashimoto istotną rolę odgrywa suplementacja. Ostatnimi czasy zaobserwowaliśmy znaczy wzrost popularności Ashwagandhy w kontekście łagodzenia skutków tej choroby. Jak ta niepozorna roślina wpływa na organizm osoby chorej na Hashimoto?
Hashimoto — czym jest?
Hashimoto (inaczej nazywana przewlekłym zapaleniem tarczycy) jest bardzo poważną chorobą, podczas której niezbędne jest długotrwałe leczenie związane z gwałtownymi zmianami w codziennych nawykach. Często mamy do czynienia z sytuacją, że diagnoza całkowicie zmienia nasze życie. Hashimoto wiąże się ze stosowaniem farmakologii już do końca życia, dlatego chorzy bardzo często poszukują nowych rozwiązań, które skutecznie wspomogą leczenie. Jak wskazują liczne badania — jednym z nich jest Ashwagandha, która w leczeniu choroby Hashimoto pełni bardzo ważną rolę.

Najczęstsze objawy Hashimoto:
— Niekontrolowany przyrost masy ciała;
— Częste uczucie zmęczenia;
— Zaburzenia miesiączkowania;
— Problemy z zajściem w ciążę;
— Problemy z zaśnięciem;
— Zaburzenia koncentracji;
— Sucha i szorstka skóra;
— Zaburzenia nastroju.
Ashwagandha — co to takiego?
Ashwagandha to roślina stosowana od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Jest niedużym krzewem o żółtych kwiatach, a jako kraj jego pochodzenia wskazuje się Indie. Z tego powodu nazywana jest również żeńszeniem indyjskim. Ashwagandhę stosuje się w formie tabletek lub proszku produkowanych głównie z jej korzenia, który posiada najwięcej cennych dla zdrowia składników.
Ashwagandha wykazuje pozytywne właściwości zdrowotne dla organizmu człowieka. Klasyfikowana jest jako adaptogen łagodzący skutki stresu. Wpływa bowiem na obniżenie poziomu kortyzolu, dlatego często polecana jest osobom narażonym na częste sytuacje stresowe oraz napięcie nerwowe. Jak wiadomo hormony stresu wpływają na nasze zdrowie bardzo negatywnie. Mogą powodować np. problemy z zaśnięciem, koncentracją, pamięcią, wypadanie włosów, zaburzenia sfery psychicznej, częste uczucie zmęczenia, spadek libido, niepłodność i wiele innych. Jednak najważniejszym faktem w kontekście Hashimoto jest kwestia, iż hormony stresu mogą nasilać objawy tej choroby.

Jednym z głównych skutków choroby Hashimoto jest częste uczucie zmęczenia, bezsenność, nerwowość. Ashwagandha dodaje energii, redukuje zmęczenie, poprawia jakość snu, ułatwia zaśnięcie oraz wpływa na równowagę psychiczną. Indyjski żeń-szeń wykazuje również właściwości antydepresyjne, a jak wiadomo depresja jest jedną z najczęstszych chorób, które dotykają osoby zmagające się z Hashimoto.
Jak suplementować Ashwagandhę?
Ashwagandha polecana jest do suplementacji w formie tabletek, gdyż taki rodzaj suplementu najszybciej trafia do naszego organizmu. Jest to również najwygodniejsza forma preparatu, którą z łatwością możemy przyjąć i nie wymaga ona czasochłonnych przygotowań. W przypadku proszku — należy przygotowywać z niego napary lub nalewki, co zdecydowanie wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić.
Suplementacja Ashwagandhy zalecana jest przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie, gdyż suplement ten nie tylko zwiększa wydolność, ale również wzmacnia mięśnie oraz dodaje energii. Ashwagandhę stosują także osoby zmagające się z częstymi sytuacjami stresowymi, osoby, które mają problemy z zaśnięciem, niepokojem, koncentracją i pamięcią. Preparat ten wspomaga leczenie wielu schorzeń psychicznych, a także zapobiega powstawaniu chorób sfery psychicznej np. Depresji. Z powodu szerokiego spektrum działania, Ashwagandha polecana jest wszystkim tym, którym zależy na zachowaniu dobrej kondycji całego organizmu.
Leczenie Hashimoto za pomocą Ashwagandhy
Osoby chorujące na Hashimoto doskonale wiedzą, że całkowite wyleczenie tej choroby jest niemożliwe. Hashimoto niestety będzie towarzyszyć nam do końca życia. Jednak istnieje możliwość, aby złagodzić jej negatywne skutki. W tym celu stosuje się leczenie farmakologiczne syntetycznymi hormonami (lewotyroksyna). Od zawsze jednak mówi się, że bardzo istotną kwestią w przypadku zmniejszania objawów Hashimoto jest odpowiednia dieta oraz suplementacja. Tutaj zdecydowanie sprawdza się Ashwagandha, która usprawnia działanie wszystkich układów w organizmie człowieka, jednocześnie łagodząc nieprzyjemne skutki Hashimoto.